Suplementy kluczowe dla ciąży

Ciąża to okres, w którym szczególnie ważna staje się odpowiednia suplementacja organizmu kobiety. Co jednak istotne, nie jest konieczne przyjmowanie całego arsenału minerałów i witamin – w zasadzie wystarczą trzy substancje, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

ciaza

Ciąża – leki, tabletki i suplementy


Najważniejszą i prawdopodobnie najbardziej znaną z nich jest kwas foliowy, czyli jedna z odmian witaminy B (B9). Kobieta w ciąży powinna przyjmować kwas foliowy w ilości około 0,5 mg dziennie, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań co do przyjmowania większych dawek. Ludzki organizm nie wytwarza samoistnie tej substancji, a nasze diety bywają w nią ubogie. Tymczasem kwas foliowy jest substancją niezwykle ważną z punktu widzenia rozwijającego się płodu i powinien być przyjmowany nawet miesiąc przed zajściem w ciążę. Odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego – w ciągu pierwszych tygodni po zapłodnieniu nazywa się go cewą nerwową.

Nienasycony kwas tłuszczowy DHA, który występuje głównie w rybach i owocach można również powinien być suplementowany od początku ciąży aż do jej końca. Podobnie jak kwas foliowy, DHA odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu, ale wpływa także korzystnie na rozwój narządu wzroku, szczególnie siatkówki oka. Jego niedobór jest powszechny krajach o niskim wskaźniku spożycia ryb, dlatego w w Polsce zaleca się przyjmowanie go w dawce nawet 0,5 mg dziennie.

Inną witaminą, na której niedobory cierpi niemal każda kobieta w ciąży jest D3 – ze względu na częste przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych oraz stosowane filtry, skóra nie wytwarza wystarczającej ilości substancji. Witamina D3 odpowiada za prawidłowy rozwój wielu tkanek płodu, w tym chroni go przed krzywicą po urodzeniu, nowotworami i cukrzycą. Zaleca się przyjmowanie jej w dawce 0,2 mg dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>