Jak działa tabletka po ?

Tabletki wczesnoporonne, aborcja tabletki, pigułka po, słowa te ostatnimi czasy bardzo często goszczą w serwisach informacyjnych.

tabletka po

aborcja dla kobiet tabletkami „po”

„Tabletka po” ma swoich zwolenników i przeciwników. Większość z osób wypowiadających się przeciw tym tabletkom jest zdania, że to środek wczesnoporonny i zatem zakazują jej użycia. Na ten moment po krótkim okresie bycia środkiem dostępnym bez recepty, tabletki bezpośrednio po stosunku są znów dostępne wyłącznie na receptę. Na szczęście dla kobiet recepta taka może być wypisana przez:

*lekarza ginekologa,
*każdego innego lekarza.

Działanie tabletki jest dwojakie:

*o ile nie doszło do owulacji tabletka opóźnia ją, przez co uwolniona komórka jajowa nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem. Nie dochodzi wówczas do zapłodnienia nawet w przypadku stosunku bez zabezpieczenia.

*jeśli doszło do zapłodnienia komórki jajowej środek utrudnia jej zagnieżdżenie się w błonie macicy, co powoduje jej obumarcie.

Skutki uboczne stosowania tabletki poronnej występują rzadko i obejmują bóle głowy, wymioty. Wówczas skuteczność tabletki znacząco spada. Tabletka przyjęta po czasie 72 h od stosunku ma coraz niższą skuteczność. W przypadku zapłodnienia i prawidłowego zagnieżdżenia zarodka nie stanowi dla niego zagrożenia.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie Poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>